Tieňová je dobrá

Autor: Oľga Algayerová | 28.9.2011 o 20:51 | (upravené 28.9.2011 o 21:12) Karma článku: 4,02 | Prečítané:  797x

Prečo  vlastne má vláda zostavená stranou SMER-SD prívlastok  - tieňová? Tieňový kabinet nie je výmyslom strany SMER-SD, tento inštitút je pod označením Shadow Front Bench, resp, Shadow Cabinet, dávno známy vo vyspelých parlamentných systémoch najmä vo Veľkej Británii, Kanade, či Austrálii.  Snahou strany SMER-SD  bolo pri jeho kreovaní a  naplnení obsahu,  prispieť k politickej kultúre na Slovensku a predovšetkým rozšíriť ponuku slušnosti, poriadku či spravodlivosti. Úlohou tieňovej vlády je denne nastavovať zrkadlo politického marazmu súčasnej vlády a pomáhať občanovi, aby sa zorientoval v labyrinte nesplnených predvolebných sľubov, klamstiev a, nebojím sa to povedať, doslova škodlivej politiky kabinetu Ivety Radičovej pre budúcnosť Slovenska. Počínajúc zákonmi na ktoré platí aforizmus Otta von Bismarcka, že, podobne ako pri párkoch,  je lepšie nevidieť ako sa robia, až po diletantskú exekutívu. Členovia tieňovej vlády  však nielen veľmi pozorne sledujú každý krok súčasnej vlády a  zaujímajú stanovisko k jej rozhodnutiam, ale zároveň pripravujú návrh vládneho programu a volebného programu strany SMER-SD.

Mojou úlohou je sledovanie a hodnotenie práce  Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky pod vedením Mikuláša Dzurindu a plnenie základných strategických priorít a strategických cieľov zahraničnej politiky Slovenska.

Je to však po mnohých stránkach mimoriadne smutné hodnotenie.

Počínajúc  nepochopiteľnou nečinnosťou  a  pozíciou „mŕtveho chrobáka"  v slovensko - maďarských vzťahoch, cez  spolitizovanie zahraničnej služby, rodinkárstvo a bratríčkovanie pri personálnom budovaní  našich diplomatických zastúpení, ťažký klientelizmus v rozvojovej pomoci, až po  doslova rozbitie verejnej diplomacie, teda inštitútu, ktorý v uplynulom období zaujímavo naštartoval proces zviditeľňovania sa Slovenska. Osobitnou kapitolou je ekonomická diplomacia prezentovaná pred verejnosťou najmä nechutným handlovaním sa ministrov Miškova a Dzurindu pri podmienkach prechodu obchodných radcov  z  ministerstva hospodárstva pod  „krídla" rezortu zahraničia. Dôvod? No samozrejme možnosť  prepriahať osvedčené zostavy odborníkov a dosadiť  verných a lojálnych /a v mnohých prípadoch neschopných/  straníckych nominantov. V diskusii o slovenskej pozícii k eurovalu je ministerstvo zahraničných vecí úplne impotentné. Jednoducho na nevýraznej, nečitateľnej a chaotickej slovenskej zahraničnej politike sa odzrkadľuje skutočnosť, že jej šéf sa namiesto riadenia rezortu viac venuje haseniu koaličných šarvátok a vnútrostraníckemu pnutiu v SDKU. Predovšetkým týmto skutočnostiam sa zo svojej pozície snažím nastaviť zrkadlo a pripraviť pozíciu pre to, aby práve SMER-SD prišiel s novou, jasnou a transparentnou líniou sebavedomej, kompetentnej a čitateľnej slovenskej zahraničnej politiky.

Iste ma čaká ešte veľa podobných diskusii, stretnutí a  mítingov, na ktorých budem trpezlivo vysvetľovať naše pozície, plány, ciele a zároveň sa pre stranu SMER-SD uchádzať o priazeň a sympatie  občanov tohto štátu. Pretože,  hoci pracujeme pod prívlastkom „tieňová", našou snahou je, namieriť poriadny lúč  svetla tam, kde to momentálne očakáva väčšina tohto národa - na praktiky vládnutia kabinetu pani Radičovej. K jednotlivým  témam zahraničnej politiky   niekedy nabudúce.    

                                                       

 

 

 

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?