Politickí "diplomati" rozdeľujú zo štátneho sami sebe

Autor: Oľga Algayerová | 5.10.2011 o 20:36 | (upravené 5.10.2011 o 20:44) Karma článku: 7,87 | Prečítané:  1671x

Obmedzenie korupcie a klientelizmu, zvýšenie transparentnosti, a profesionality v štátnej správe... slová, ktoré mimoriadne frekventovane rezonujú v programovom vyhlásení vlády Ivety Radičovej. Pozrime sa, ako ich obsah napĺňajú v jednom z kľúčových rezortov vlády - na Ministerstve zahraničných vecí, ktoré v posledných týždňoch doslova narazilo sud s rôznymi grantmi, dotáciami či priamymi objednávkami.

Ich príjemcami sú v drvivej väčšine mimovládne organizácie, z ktorých vzišli viacerí predstavitelia súčasnej exekutívy. Na Hlbokej ulici, kde sídli rezort Mikuláša Dzurindu sa to robí asi takto...Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú pomoc (SAMRS) ktorá spadá pod MZV osloví priamym zadaním občianske združenie M.E.S.A. 10 s objednávkou na vypracovanie 60- stranovej analýzy za 8 tisíc eur. Pre nezainteresovaných, je to inštitúcia, v ktorej doteraz pôsobí štátny tajomník MZV Milan Ježovica a jej zakladateľmi sú napr. Mikuláš Dzurinda, či Ivan Mikloš. Oficiálne je tak MZV mimo hry, veď predsa objednávka išla mimo nej a SAMRS je autonómny subjekt, ktorý môže vstupovať do podobných vzťahov. Málokto však vie, že riaditeľka agentúry SAMRS je dosadená ako politický nominant.  A pre profesionálnu neschopnosť plniť si ani povinnosti projektového manažéra v agentúre, musela z nej v minulosti odísť. Veď určite sú poslušnejší tí neschopní, ktorí slepo plnia akékoľvek príkazy ako tí, čo ovládajú perfektne svoju profesiu a vedia si stáť aj za čistotou svojho konania.

 A nikto si už nekladie otázku prečo si podobnú analýzu, ktorej cieľom je „zhodnotenie možnosti zapojenia podnikateľských subjektov do rozvojovej pomoci Slovenska" nevypracuje SAMRS z vlastných informačných zdrojov, štatistík, podkladov a predovšetkým v rámci vlastných kapacít a o tých 8 tisíc eur nenavýši niektorú z kapitol rozvojovej pomoci, kam tieto prostriedky skutočne patria? Alebo prečo nevyužije potenciál napr.v rámci Slovenskej akadémie vied, resp. odborníkov na niektorej z našich univerzít....?

Iný príklad. V rámci rozsiahlych personálnych rošád na MZV SR posilnil tím poradcov pána Ježovicu p.Milan Nič, ktorý dovtedy pôsobil ako programový a rozvojový riaditeľ Nadácie PONTIS. Čo si myslíte, ktorý subjekt sa stal v roku 2011 najúspešnejším žiadateľom o dotácie v rámci rozvojovej pomoci SlovakAid vo výške takmer 550 tisíc eur...? Predstavte si tú náhodu, že to bol práve pán Nič a Nadácia PONTIS. Pán Nič, aj keď to verejne nepriznáva, posiela osobne  z pozície zástupcu riaditeľa kabinetu štátneho tajomníka riaditeľke agentúry SAMRS rozhodnutia o počte pridelených bodov, a teda finančných prostriedkov, pre jednotlivé projekty.   A pani riaditeľka poslušne príkazy vykoná. Aké jednoduché.

Podobné prípady môžeme registrovať aj mimo rezortu zahraničia, len naši protagonisti si vymenili úlohy s ministrom školstva či vedúcim Úradu vlády a mimovládkami pánov Mesežnikova a Goliaša . Bolo by zaujímavé poznať názor takých strážcov čistoty a morálky , akými sú napr. Transparency International, resp. Aliancia Fair Play. Možno si však ešte lížu rany po výprasku od Ivana Mikloša za to, že sa „dopustili názoru" v súvislosti s budovou košického Daňového riaditeľstva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?